Hei alle sammen,
Vi befinner oss i en spesiell situasjon. Det er viktig at vi er i forkant og tar nødvendige grep for å sikre bedriftenes økonomiske stilling.
Her er noen grep som dere kan vurdere:
- Likviditeten kan bli hardt rammet. Send mail til banken og be om avdragsfrihet- dette vil i de fleste tilfeller bli innfridd.
- Kanseller bestillinger slik at du ikke bygger opp et varelager som er usikkert når vil bli solgt.
- Ta kontakt med huseier og inngå avtale om betaling av leie.
- Estimer en dagsomsetning som er langt lavere enn det du er vant til. Forbered deg på å måtte drive bedriften på oppsparte midler.
- Skaff deg kontroll på hele bildet- ta forfallsregisteret ut i excel og få oversikt over forpliktelser, ta kontakt med leverandører og be om utsettelse/ nedbetaling.
- Send ut permitteringsvarsel tidlig, man kan alltids la være å permittere, men det er viktig at prosessen kommer tidlig i gang.
- Skatt og arbeidsgiveravgift skal betales på mandag 16.nde mars. Total Økonomistyring forholder seg her til oppdragsavtalen og utbetaler dette iht avtalen.
- Merverdiavgift forfaller 10.04.20. Om dere lurer på beløpet så finner dere dette under Meny- rapporter- Andre- MVA meldinger (forutsetter at regnskapet er oppdatert med alle bilag for januar og februar).
Vi holder oss løpende orientert. Vi håper det vil bli signalisert noen lettere frister i forhold til betalinger til Skatteetaten (mva, forskuddsskatt for bedrifter og arbeidsgiveravgift), men frem til vi får andre beskjeder fra myndighetene forholder vi oss til gjeldende regler.
Her i Total Økonomistyring har vi hjemmekontor, alle er fullt operative med gode arbeidsstasjoner og vil arbeide effektivt for dere.
Vi kommer til å prioritere bistand med overnevnte punkter, samt årsoppgjør i neste dagene ettersom vi ikke har oversikt over hvordan vi vil bli påvirket av eventuell sykdom.
Karlson Psykologtjenester AS tilbyr konsultasjoner via Facetime/ Skype dersom dere har behov for å snakke med noen. Ta kontakt via hjemmesiden: https://trolljakt.no/
Vår kunde Miljøxpress AS melder at deres biler kan brukes til mye, her er forslag men ikke begrenset til:
- Vi kan tilby kunder å bestille oss for å få tilkjørt til kunder i karantene. Kunden bestiller og vi henter i butikk og leverer på trappen.
- Vi henter i butikk og kjører hjem til kunde og setter på trappa.
- Vi kan henter på apotek og kjøre hjem.
Kontakt Egil på ej@dynamologistikk.no eller telefon 47932828
Som dere vet er Total Økonomistyring bygget på et prinsipp om å bygge nettverk og styrke hverandres bedrifter.
Dersom dere har innspill som andre kan dra nytte av i denne spesielle situasjonen så ta kontakt.
Vi er her om dere trenger råd eller lurer på noe